Światowy Dzień Ptaków Wędrownych to święto, które przypomina o determinacji i odwadze ptasich podróżników. Ptaki pokonują tysiące kilometrów, napotykając na swojej drodze niezliczone przeszkody – od skutków zmiany klimatu, przez utratę siedlisk, po bezpośrednie zagrożenia ze strony człowieka. Światowy Dzień Ptaków Wędrownych obchodzony jest w maju i październiku.
Dzień ten ma podwójny wymiar – symbolizuje powrót ptaków na półkulę północną i ich wędrówkę na południe. Pokazuje nam to, że migracja jest cyklem życia, który nie zna granic ani barier, a naszą odpowiedzialnością jest ochrona ptasich tras i środowiska, które z nimi współdzielimy.
Sieweczka rzeczna (Charadrius dubius), foto: D.Kuzdak
Ptaki wędrowne odgrywają kluczową rolę w ekosystemach. Ich migracje pomagają w rozprzestrzenianiu nasion, regulują także populację owadów. W wielu miejscach na świecie ptaki są również wskaźnikiem zdrowia środowiska przyrodniczego. Jeśli populacje maleją, może to być sygnał, że coś jest nie tak z danym ekosystemem. Ich ochrona to zatem nie tylko kwestia dbania o bioróżnorodność, ale również o zdrowie Ziemi.
Opr. D.WB